Model: Albright SW80B-2149
Continuously Current Rate 125A
1 / 4
Albright SW80B-2149 DC Contactor, 80V 125A CO, With Magnetic Blowout
2 / 4
3 / 4
80V
4 / 4
Quantity Option
Secured Payment of PayPal, VISA, MASTERCARD
Albright SPST contactor SW80B-2149, Forkift / Golf Cart Solenoid
Single pole single throw, rated for 80V / 125A CO (continuous load)
Overview
The SW80 features single pole double breaking main contacts with silver alloy tips, which are weld resistant, hard wearing and have excellent conductivity. The SW80 has M8 stud main terminals and 6.3 mm spade coil connections. Mounting is via M4 tapped holes or mounting brackets, either supplied fitted, or as separate items. Mounting can be horizontal or vertical, when vertical the M8 contact studs should point upwards. If the requirement is for downwards orientation we can adjust the contactor to compensate for this.
Specifications:
  • Model: SW80B-2149 (updated version of SW80B-62 & SW80B-421T; ZAPI B8SW11)
  • Working voltage: 80V (other voltage options 12V, 24V, 36V, 60V or 72V are available for SW80 & SW80B series DC contactors, for more details, please contact us )
  • Ambient temperature: –40°C to +60°C
  • Mounting bracket (need to buy separately):
  • 6.3 mm (0.25" or 1/4") spade terminals for coil connections
  • Net weight: 0.35 kg
Dimensions (attention: SW80B-2149 has not the optional auxiliary contacts in the diagram below):
SW80B-2149 DC Contactor Dimensions
80V SPST DC Contactor
Model: Albright SW80B-2149
Continuously Current Rate 125A
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4
Quantity Option
Overview
Specifications:
  • Net weight: 0.35 kg